ЗВІТ КЕРІВНИКА
Вишневецької гімназії за 2023/2024 н.р.
ВСТУП
Вишневецька гімназія Пирятинської міської ради - це сучасний заклад освіти, який забезпечує освітні та пізнавальні інтереси здобувачів освіти, плекає творчу особистість, створює умови для повноцінного інтелектуального, творчого, морального, фізичного розвитку дитини, виховує майбутніх свідомих громадян України, які мають бути готові до життя у демократичному суспільстві. Це заклад самореалізації особистості, в якій не бояться конструктивних змін, адже саме тут кожен отримує перший досвід суспільного життя, що покликаний формувати активну громадянську позицію. Концепція Нової української школи визначає основні принципи та мету освітнього процесу Вишневецької гімназії Пирятинської міської ради, яка впроваджує новий тип гуманістично-інноваційної освіти, забезпечуючи її конкурентоспроможність у європейському та світовому освітньому просторі. Педагогічний колектив закладу всебічно сприяє формуванню покоління молоді, яке має бути захищеним на мобільному ринку праці, здатне робити особистісний духовно-світоглядний вибір, матиме необхідні знання, навички та компетентності для інтеграції в суспільство на різних рівнях, здатним до навчання впродовж життя.
У своїй діяльності заклад керується чинним законодавством, зокрема Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України 25.09.2020 №2205, власним Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов’язками, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника закладу загальної середньої освіти.
Діяльність школи спрямована на виявлення та розвиток здібностей та обдарувань особистості, її індивідуальних здібностей, досягнення результатів навчання, прогресу в розвитку, зокрема формування й застосування відповідних компетентностей, визначених державними стандартами. Головна мета – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й уміння застосовувати їх у повсякденному житті. закладу.
Основними стратегічними напрямками роботи закладу є:
1.Освітнє середовище. Система збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору. Безпечна школа. Попередження булінгу.
2. Система оцінювання здобувачів освіти. Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб
3. Педагогічна діяльність. Методичне і кадрове забезпечення. Реалізація Концепції НУШ.
4.Управлінські процеси. Партнерство в освіті. Формування іміджу закладу освіти. Матеріально-технічне забезпечення.
Упродовж 2023/2024 н.р. заклад продовжив працювати над реалізацією проблеми школи «Розвиток професійної компетентності, інноваційної та методичної культури педагогічних працівників в умовах розвитку НУШ». Реформа «Нова українська школа» передбачає зміну цілей та основних завдань освіти, зокрема базової загальної середньої освіти, відповідно до сучасної освітньої парадигми і світових тенденцій розвитку національних освітніх систем. Досягнення нових цілей української школи потребує постійного пошуку шляхів модернізації змісту освіти. Це вимагатиме реалізації принципово нових педагогічних, методичних інструментів, що мають ґрунтуватися на особистісно орієнтованому та компетентнісному підходах до навчання. Тому подальший розвиток нашого закладу можливий лише через інноваційні процеси, які передбачають вирішення комплексу організаційних, соціально-педагогічних та психолого-педагогічних умов, першочерговими з яких є готовність вчителя до сприйняття нового змісту освіти, освоєння нових освітніх технологій, підвищення педагогічної майстерності, удосконалення роботи зі здібними дітьми, наповнення навчально-виховного процесу новим змістом через індивідуалізацію навчання, використання методу проєктування. Кожний педагогічний працівник докладає максимум зусиль задля реалізації цієї мети: створення оптимальних умов для формування конкурентноспроможної особистості засобами інноваційних технологій на уроках та в позаурочній діяльності в атмосфері співробітництва і конструктивної взаємодії вчителя, учня та його батьків; вироблення інноваційного стилю діяльності, потреби в педагогічних нововведеннях і розвиток варіативної педагогічної діяльності; формування типових компонентів особистісного потенціалу технологічних компетентностей вчителя; розвиток особистого потенціалу вчителя; корекція й модернізація особистісного потенціалу педагога; опанування інноваційними педагогічними технологіями; виховання професіонала з діловими, організаторськими, соціально-психологічними рисами й уміннями; підготовка конкурентоспроможного фахівця відповідно до параметрів освітньої діяльності.
НАПРЯМ І. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Освітнє середовище закладу освіти - це місце, де відбувається взаємодія всіх учасників освітнього процесу. Сучасні та комфортні умови для навчання, розвитку та спілкування:
- креативний зовнішній та внутрішній дизайн;
- комфорт і енергоефективність;
- безбар’єрність доступу для дітей з особливими освітніми потребами;
- мобільні робочі місця, легко трансформовані для групової роботи і навпаки; захищений, безпечний простір (вільний від будь-яких проявів насильства, дискримінації, гендерної нерівності тощо).
Вимога 1.1. Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці
Вишневецька гімназія розміщена у будівлі площею 1430 кв.м. Приміщення закладу відповідає державним санітарно-гігієнічним нормам щодо утримання загальноосвітніх навчальних закладів. На території закладу облаштовано спортивний та ігровий майданчик. Територію огороджено новим парканом. Приміщення закладу недоступне для сторонніх осіб. За результатами анкетування 90% учнів, що на 3% менше у порівнянні з минулими навчальним роком, перебуваючи у закладі, почувають себе у безпеці. Кількість учнів закладу освіти не перевищує його проєктну потужність (заклад розрахований на 280 учнів). У зв’язку із збройною агресією російської федерації та наявність найпростішого укриття, у 2023-2024 навчальному році організовано змішаний формат навчання: учні 1-9 класів навчаються щоденно.
У приміщенні закладу є персональні робочі місця для всіх педагогічних працівників. В основному облаштовані місця відпочинку для учасників освітнього процесу. Забезпечується комфортний повітряно-тепловий режим, належне освітлення, прибирання приміщень, облаштування та утримання санітарних вузлів, дотримання питного режиму (питний режим дотримується відповідно до вимог здійснення протиепідемічних заходів).
Результати анкетування батьків показали: п.10. Як Ви оціните освітнє середовище за 4-бальною шкалою (1-дуже погано... 4-відмінно)
Облаштування території – 3,0.
Дизайн приміщень: вестибюлі, рекреації, актова зала – 3,6.
Чистота та облаштування навчальних кабінетів – 3,6.
Чистота та облаштування туалетних кімнат – 3,2.
Чистота та облаштування їдальні – 3,4.
Результати анкетування здобувачів освіти показали: п.10. Як Ви оціните освітнє середовище за 4-бальною шкалою (1-дуже погано... 4-відмінно)
Облаштування території – 3,2.
Чистота та облаштування навчальних кабінетів – 3,7.
Чистота та облаштування туалетних кімнат – 3,1
Чистота та облаштування їдальні – 3,2.
Чистота у спортивній залі – 3,2.
Результат: Достатній
У закладі є приміщення, необхідні для реалізації освітньої програми та забезпечення освітнього процесу. Навчальні кабінети обладнані засобами навчання відповідно до вимог законодавства та освітньої програми, є мультимедійне обладнання. У спортивному залі є достатня кількість спортивного інвентарю та обладнання.
Освітній простір сприяє формуванню у здобувачів освіти ключових компетентностей: візуалізація на стінах, підлозі, унаочнення формул, правил правопису, одиниць вимірювання кутів, відстані, об’єму; інформаційні стенди з популяризації успіхів закладу, здорового способу життя, техніки безпеки, про правила поведінки у закладі, їдальні, спортзалі, про правову освіту, права та обов’язки здобувачів освіти, профілактики булінгу, про учнівське самоврядування - новини з життя закладу, розклад занять, гуртків, нумерації кабінетів тощо; класні куточки з актуальною інформацією для класу; стенди зі змінними блоками для облаштування тимчасових експозицій; створено можливості для виставок учнівських робіт; виділено зони для малювання на дошках у коридорах закладу; практикується надання можливості учням самостійно оформлювати окремі простори в рамках навчальних проєктів; встановлені контейнери для сортування вторсировини, збору батарейок.
У закладі регулярно проводяться навчання/інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій. 88% опитаних здобувачів освіти відповіли, що вчителі, адміністрація закладу постійно інформують їх щодо правил охорони праці, безпеки життєдіяльності під час занять, пожежної безпеки, правил поведінки під час надзвичайних ситуацій, під час сигналу «Повітряна тривога», залучають і представників спеціальних служб. Наявні журнали реєстрації інструктажів з охорони праці, безпеки життєдіяльності, надання домедичної допомоги, журнали реєстрації нещасних випадків з учнями та працівниками. Також систематично проводяться навчання/інструктажі педагогічних працівників з питань надання домедичної допомоги, реагування на випадки травмування або погіршення самопочуття здобувачів освіти та працівників під час освітнього процесу. У разі нещасного випадку педагогічні працівники та керівництво діють у встановленому законодавством порядку, (відповідно до результатів анкетування частка педагогів складає 98%). У закладі проводяться евакуації з приміщення на випадок повітряної тривоги, інших надзвичайних ситуацій, які несуть загрозу для здоров’я та життя. Це підтверджують 100% опитаних здобувачів освіти та педагогічних працівників. Питання охорони праці розглядаються на засіданнях педагогічної ради, нарадах при директорові.
У закладі створені належні умови для організації харчування здобувачів освіти. Сучасне приміщення їдальні та оновленого харчоблоку, організація харчування сприяють формуванню в учнів культури здорового харчування. У їдальні є перспективне меню, затверджене відповідними службами та щоденне меню, яке доступне учням (розміщене на інформаційному стенді). 77% дітей з опитаних постійно харчується в закладі, 18% іноді, майже 5% ( у минулому році – 2%) дітей з різних причин не обідають у їдальні закладу. За результатами анкетування, переважна більшість батьків задоволені харчуванням - 70%, повністю незадоволені 9% (у минулому році – 6%). Серед причин: меню їдальні (59%), асортимент буфету (19%), режим харчування (13%), чистота приборів (11%), менше 1 % - «дитина не їсть страв, які пропонує їдальня», «неякісні продукти». Кількість здобувачів освіти, які задоволені умовами харчування, складає майже 61% (у минулому році – 70%). 31% опитаних ( у минулому році – 23%) вважають, що харчування, яке пропонує їдальня ліцею, не є достатньо смачним та корисним.
У 2024-2025 навчальному році збільшилася кількість комп’ютерів (ноутбуків, хромбуків), центру дистанційного навчання, що дало змогу забезпечити кожен навчальний кабінет інформаційним обладнанням. Наявний доступ до всесвітньої інформаційної мережі Інтернет (швидкість доступу – до 100 Мбіт/с). На всій площі приміщення діє Wi-Fi. Наявний він також і у найпростішому укритті. Комп’ютери облаштовані технічними засобами та інструментами контролю за безпечним користуванням мережею Інтернет, використовується антивірусне програмне забезпечення, яке постійно потребує оновлення. Переважна більшість, а саме 84% здобувачів освіти відповіли, що отримують інформацію щодо безпечного використання мережі Інтернет. 13% здобувачів освіти відповіли, що не були присутніми на таких заходах, однак дотримуються загальноприйнятих правил безпечного користування. Проводиться відповідна роз’яснювальна робота щодо безпеки в Інтернеті з батьками. Більше 80% батьків відповіли, що отримували інформацію щодо безпечного використання мережі Інтернет та 86% батьків з опитаних були поінформовані щодо попередження кібербулінгу. У закладі налагоджена та функціонує система роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу. Практичним психологом проводяться відповідні діагностування, консультації, відповідно зменшилася кількість здобувачів освіти, які мали проблеми з адаптивним періодом у закладі: 2023 – 47%, 2024 – 30%.
Вимога 1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації
У закладі розроблено, затверджено та оприлюднено на сайті «План дій щодо протидії булінгу», «Порядок реагування на випадки булінгу/цькування», реалізовуються заходи із запобігання проявам насильства та дискримінації. 93% педагогічних працівників відповіли, що регулярно проводиться навчання, просвітницька робота за участю відповідних служб, правоохоронних органів для учасників освітнього процесу з метою виявлення ознак булінгу (цькування) та запобігання його прояву.
55% батьків, що на 10% більше, ніж минулого року, отримували інформацію в закладі щодо попередження та зниження рівня дискримінації, 72% - щодо насилля. Частка здобувачів освіти, які вважають освітнє середовище безпечним і психологічно комфортним: 77% учнів подобається перебувати у закладі. 75% почувають себе комфортно, 90% вважають себе захищеними. Проте збільшилася частка учнів у порівнянні з минулим навчальним роком – на 7%, які не почувають себе у безпеці, перебуваючи у закладі освіти. 67% батьків стверджують, що їхня дитина відвідує заклад охоче, йде на заняття у піднесеному настрої, з радістю, 25% вважають, що дитина не проявляє особливих емоцій, 8% дітей не завжди охоче відвідують заклад (серед причин вказують взаємини з однокласниками, іншими учнями закладу та упереджене ставлення з боку педагогічних працівників).
З метою запобігання різним проявам насильства (у закладі освіти та вдома) здійснюється аналіз причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та вживаються відповідні заходи. Заклад освіти реагує на звернення про випадки булінгу. Психологічна служба (практичний психолог, педагог соціальний) здійснює системну роботу з метою виявлення, реагування та запобігання булінгу, іншому насильству (діагностування, індивідуальна робота, тренінгові заняття). У випадку виявлення фактів булінгу та іншого насильства заступник директора з виховної роботи повідомляє органи та служби у справах дітей, правоохоронні органи. Частка учасників освітнього процесу, які вважають, що проблеми, пов’язані з вчасним реагуванням та запобіганням проявам насильства, конструктивно вирішуються, складає: батьки – 81% (2023 -75%), учні – 87%. Проте тривожним є факт, що частка учасників освітнього процесу (учнів), які досить часто відчувають агресію, кепкування, складає 3%, постійні цькування – 1%, разом – 4% (у порівнянні з минулими навчальним роком зменшилася на 1%).
Класні керівники 1-9 класів, педагогічні працівники та адміністрація закладу протягом навчального року організовують заходи щодо запобігання порушення правил поведінки. На перервах організовано чергування педагогічних працівників. Розроблені та оприлюднені правила поведінки, спрямовані на формування позитивної мотивації у поведінці учасників освітнього процесу та реалізацію підходу, заснованого на правах людини. Правила поведінки для учнів схвалені на засіданні педагогічної ради та затверджені наказом директора і доступні учням (розміщені на веб-сайті закладу освіти, на інформаційних стендах у класах та вестибюлі). Частка учасників освітнього процесу, ознайомлених із правилами поведінки у закладі освіти, складає: батьки - 84%, учні – 76 % , вчителі – 97%.
Всі учасники освітнього процесу прагнуть взаємодіяти на засадах взаємоповаги. Майже 70% здобувачів освіти переконані у підтримці вчителя, повагу, мотивацію до навчання, спонукань до успіху та досягнень. Своєчасно розглядаються звернення до керівництва та плануються відповідні заходи з реагування та усунення недоліків або пропонується конструктивне вирішення проблеми. Під час управлінських рішень враховується думка усіх учасників освітнього процесу. Проте 3 % опитаних респондентів серед батьків стверджують, що їхні звернення не були вчасно розглянуті, а думка не врахована. Усі учасники мають змогу отримати інформацію про заклад, адже працює сайт школи, соціальні мережі, соціальні групи, здійснюється комунікація між учнями, вчителями, класними керівниками, батьками.
Інформацію про діяльність закладу батьки отримують від класного керівника – 83 %, під час батьківських зборів – 61 %, із сайту – 24%, із спільнот в соціальних мережах – 20 %.
Вимога 1.3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору
Учні закладу беруть участь у різних ініціативах (заходах, проєктах, подіях): на рівні класу – 60%, ліцею – 28%, громади, міста – 19%. Найчастіше – з власної ініціативи учасниками таких заходів стали 58% учнів.
Для їх реалізації у 2023-2024 навчальному році розроблений план виховної роботи та плани виховної роботи класних керівників. Вони охоплюють всі напрямки виховання: ціннісне ставлення до себе, ціннісне ставлення до сім`ї, родини, людей, ціннісне ставлення до природи, ціннісне ставлення до культури і мистецтва, ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави, робота учнівського врядування, гурткова та позакласна робота. З вересня місяця 2023 року оновлено класні куточки та куточки державної символіки, проведено бесіди з учнями щодо шанобливого ставлення до державної символіки та виконання Гімну держави. Щоденно о 9:00 год проводилася загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизників, загиблих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Протягом 2023-2024 навчального року у закладі проведено ряд загальношкільних заходів, конкурсів та змагань.
У закладі функціонує бібліотека, яка забезпечує учасників освітнього процесу підручниками, художньою літературою. Проте за результатами анкетування, 61% учнів закладу не користуються бібліотекою. 22% приходять в бібліотеку для отримання необхідної літератури та підручників. 24% учнів іноді використовують приміщення бібліотеки для самопідготовки, консультацій та підготовки проєктів. 11% учнів відповіли, що хотіли б бачити бібліотеку сучасним центром, коли інформаційні ресурси бібліотеки використовуються для проведення запланованих заходів, акцій, є нові надходження, нові відділи, відбуваються зустрічі з цікавими людьми. Активними читачами в бібліотеці є в основному учні початкових класів.
На жаль, відсутня можливість безперешкодного переміщення територією осіб з порушеннями опорно-рухового апарату. Коридори, рекреації, запасні виходи не захаращені. Водночас не забезпечено безбар’єрний доступ до приміщень класних кімнат, оскільки є пороги. Відсутнє контрастне маркування на стінах і підлозі, не визначена візуалізація призначень приміщень. Туалетні кімнати не пристосовані для потреб учасників освітнього процесу з особливими освітніми потребами. Наразі у школі не навчаються здобувачі освіти, які пересуваються на візку. У 2023-2024 навчальному році освіту здобували 3 дітей з особливими освітніми потребами, функціонує 2 інклюзивних класів. Інклюзивні класи забезпечені 3 асистентами вчителя, згідно з висновками ІРЦ.
Асистентів дітей немає. Педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах здійснювався командами психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП, до складу яких входять вчителі-предметники, асистенти вчителів, призначених керівником закладу, педагог, психолог соціальний та батьки дитини. Для забезпечення успішності навчання розроблені та погоджені з батьками індивідуальні програми розвитку для кожного учня з урахуванням висновків Пирятинського інклюзивно-ресурсного центру, складено розклад корекційно-розвиткових занять, забезпечено психолого-педагогічний супровід, який здійснюють практичний психолог, педагог соціальний, корекційні педагоги з розвитку мовлення. Оформлення приміщень закладу (класні кімнати) мають навчально пізнавальну, розвивальну та мотивуючу складові. Обладнання, засоби навчання використовуються для виконання навчальних завдань, спрямованих на формування ключових компетентностей та наскрізних умінь здобувачів освіти. У навчальних кабінетах початкової школи висота парт регулюється. Шафи, полиці, стелажі надійно закріплені, облаштовані навчальні осередки. Дидактичні матеріали для дітей з особливими потребами вчителі, психолог розробляють та виготовляють самостійно, адаптуючи навчальний матеріал для кращого сприйняття та оволодіння, планують роботу під час проведення навчальних занять із урахуванням індивідуальних потреб учнів з ООП. Усі працівники , які залучені до роботи з дітьми з ООП, пройшли курси підвищення кваліфікації. Педагоги активно застосовують на уроках спортивний інвентар, візуалізацію корисної інформації (карти, графіки, формули тощо), комп’ютерну техніку, мультимедійне обладнання, інтернет як засоби реалізації діяльнісного підходу до навчання. Отже, обладнання та засоби навчання застосовується у значній кількості навчальних завдань або видів діяльності, які спрямовані на формування ключових компетентностей та наскрізних умінь здобувачів освіти.
Результати оцінювання за вимогами:
Вимога 1.1. Забезпечення комфортних і безпечних умов навчання та праці – 3,5 – достатній рівень
Вимога 1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації – 3,3 – достатній рівень
Вимога 1.3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору - 3,1 – достатній рівень
Загалом за напрямом 1. Освітнє середовище закладу: 3,3 – достатній рівень.
НАПРЯМ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ
Вимога 2.1. Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень
У закладі розроблені та оприлюднені критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень. Результати анкетування показали, що здобувачів освіти, які в закладі освіти отримують інформацію про критерії, правила і процедури оцінювання навчальних досягнень складає: учні – 94%. Більше 80% батьків поінформовані про критерії оцінювання. 100% вчителів інформують про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень. 60% вчителів інформують здобувачів освіти про критерії оцінювання на початку навчального року; більше 50% розміщують критерії оцінювання на веб-сайті або інтерактивній платформі закладу освіти; майже 50% інформують здобувачів освіти про критерії оцінювання перед вивченням кожної теми; близько 40% вчителів пояснюють здобувачам освіти за потреби індивідуально. 35% учнів відповіли, що вчителі до початку оцінювання завжди пояснюють, за що можна отримати ту чи іншу оцінку, а після оцінювання завжди її обґрунтовують; майже 50% учнів стверджують, що вчителі, в переважній більшості, пояснюють вимоги до оцінювання, але аргументують оцінку лише на прохання; 15% вчителів, за результатами анкетування учнів, дуже рідко попередньо пояснюють вимоги до оцінювання, не завжди аргументують оцінку навіть на прохання. Проте близько 1% учнів вказують, що вчителі ніколи не пояснюють вимоги до оцінювання, відмовляються обґрунтувати виставлену оцінку, навіть на прохання. 33% здобувачів освіти вважають, що їх оцінюють справедливо; майже 60% - у більшості випадків оцінюють справедливо; трохи менше 10% здобувачів освіти вважають, що у більшості випадків учителі оцінюють несправедливо; 3% - оцінюють несправедливо. 26% батьків вказали, що навчальні досягнення їхніх дітей оцінюють справедливо; 63% - у більшості випадків оцінюють справедливо, що складає у підсумку близько 90%. Все ж 11% батьків здобувачів освіти вважають, що у більшості випадків учителі оцінюють несправедливо.
Вимога 2.2. Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти
Моніторинги освітньої діяльності у закладі проводяться 2 рази на рік з визначених на початку навчального року предметів. У закладі освіти наявний перспективний план внутрішнього моніторингу результатів навчання здобувачів освіти.
Результати моніторингових досліджень розглядаються на засіданнях методичних об’єднань та засіданнях педагогічної ради. За результатами моніторингів здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти та приймаються рішення щодо їх коригування. У закладі завжди аргументують виставлені оцінки, аналізують допущені помилки більше 80% вчителів, визначають спільно зі здобувачами освіти шляхи покращення результатів навчання майже 80% вчителів, заохочують до подальшого навчання більше 60% вчителів. Суттєво зріс показник серед учителів, які використовують формувальне оцінювання: 85%, у минулому році – 25%.
Вимога 2.3. Спрямованість системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання
Педагогічні працівники надають здобувачам освіти необхідну допомогу в навчальній діяльності. Майже 78 % здобувачів освіти стверджують, що вчителі їх підтримують та вірять у їх успіхи. Також 78 % учнів вважають, що вчителі ставляться до них з повагою. Майже 90% учнів стверджують, що вчителі завжди допомагають, якщо це необхідно учневі. Частка здобувачів освіти, які вважають, що їхні результати навчання залежать виключно від своєї праці та наполегливості, складає 86%. 32% учнів переконані, що їхні успіхи – це результат їхньої праці та батьків, які мотивують до навчання. 61% учнів стверджують, що їхні успіхи залежать від рівня викладання предметів, більше 20% учнів потребують для досягнення хороших результатів більш поблажливого ставлення та об’єктивного оцінювання своїх навчальних досягнень. 60% здобувачів освіти вважають, що вони відповідально ставляться до навчання, усвідомлюють його важливість для подальшого життя і заклад, в якому вони навчаються, цю відповідальність розвиває. Майже третина опитаних стверджують, що вони відповідально ставляться до навчання, усвідомлюють його важливість для подальшого життя, але заклад, в якому вони навчаються, цю відповідальність не розвиває. 13% здобувачів освіти вважають, що освітній процес у закладі не сприяє відповідальному ставленню до навчання, вони відповідально ставляться до вивчення лише деяких предметів, яким вони надають перевагу. Частка учнів, яка постійно здійснює самооцінювання результатів своєї роботи під час занять, складає близько 22%. Здебільшого здійснюють самооцінювання 43% опитаних. 82% учителів відповіли, що вони в системі оцінювання навчальних досягнень використовують прийоми самооцінювання здобувачів освіти, 70% використовують взаємооцінювання учнів, 85% - формувальне оцінювання.
Результати оцінювання за вимогами:
Вимога 2.1. Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень – 3,4 – достатній рівень.
Вимога 2.2. Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти - 3,3 – достатній.
Вимога 2.3. Спрямованість системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання - 2,7 – достатній рівень.
НАПРЯМ ІІІ. ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Вимога 3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти
Результати анкетування педагогічних працівників засвідчили, що всі вчителі використовують рекомендації Міністерства освіти і науки України при розробленні календарно-тематичного планування. У 100% вчителів наявне календарно-тематичне планування, упорядковане самостійно, відповідно до освітньої програми та умов роботи закладу, спеціалізації та профільності. Учителі використовують освітні технології, спрямовані на оволодіння здобувачами освіти ключовими компетентностями та наскрізними уміннями з використанням різних форм організації освітнього процесу. У ході відвідування навчальних занять спостерігалось формування педагогами в учнів таких ключових компетентностей, як спілкування державною мовою, навчання впродовж життя, компетентності у галузях природничих наук, загальнокультурна компетентність.
Переважна більшість педагогічних працівників створюють та використовують власні освітні ресурси, мають публікації професійної тематики та оприлюднені методичні розробки 100% учителів використовують зміст предмету (курсу) для формування загальнолюдських цінностей, у тому числі власним прикладом та комунікуванням з учнями. За результатами анкетування 54% вчителів відповіли, що постійно під час освітнього процесу застосовують інформаційно-комунікаційні технології, 46% з опитаних досить часто використовують ІКТ. 32% учнів стверджують, що постійно під час освітнього процесу застосовуються інформаційно-комунікаційні технології, 56% з опитаних вважають, що досить часто використовуються ІКТ. 12% відповіли, що досить рідко на уроках використовуються електронні засоби навчання.
За потреби організовується навчання з використанням дистанційних технологій - сервіс ZOOM.
Завдання для занять в асинхронному режимі розміщуються в Е-щоденнику NZ.UA у вигляді презентаційних матеріалів, відео та аудіо роликів, які супроводжуються питаннями та завданнями, що повинен виконати учень із зазначенням термінів виконання.\
Вимога 3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників
Педагогічні працівники постійно працюють над забезпеченням власного професійного розвитку і підвищення кваліфікації. Наявний план підвищення кваліфікації на 2023-2024 навчальний рік та свідоцтва, сертифікати підвищення кваліфікації. Педагогічні працівники закладу обирають різні напрямки підвищення рівня професійної майстерності: законодавче забезпечення освітнього процесу – 28%; методичні аспекти викладання предметів та курсів – 78%; організація інклюзивної форми навчання – 7%; форми організації освітнього процесу - 7%; профілактика та прояви девіантної поведінки здобувачів освіти – 3%; психологічні особливості роботи зі здобувачами освіти різних вікових категорій – 2%; безпечне освітнє середовище – 4%; формування у здобувачів освіти громадянської позиції – 4%; використання інформаційно-комунікаційних технологій в освіті – 78%; ділове українське мовлення – 14% тощо. Педагогічні працівники закладу обирають різні форми підвищення рівня своєї професійної майстерності: курси ПАНО – 100%, брали участь у конференціях– 42%, методичних семінарах – 35 %, тренінгах – 21%, вебінарах – 85%, онлайн-курсах – 64%, займаються самоосвітою – 71%. Також здійснюють інноваційну освітню діяльність, беруть участь у освітніх проєктах, залучаються до роботи як освітні експерти, беруть участь у експертизі електронних версій проєктів підручників.
Вимога 3.3. Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу освіти
Більшість педагогічних працівників використовують форми роботи, спрямовані на формування партнерських взаємин зі здобувачами освіти, застосовують особистісно орієнтований підхід. Однак лише третина опитаних здобувачів освіти вважають, що їхня думка має значення (вислуховується, враховується) в освітньому процесі. Більше половини учнів відповіли, що враховується лише з окремих предметів. 66% батьків задоволені комунікацією з педагогічними працівниками: постійно спілкуються з класними керівниками, відвідують сайт, створені спільноти у соціальних мережах, відвідують батьківські збори. Тож у закладі освіти налагоджена конструктивна комунікація педагогічних працівників із батьками здобувачів освіти в різних формах. У закладі освіти наявні методичні об'єднання, практикується наставництво. В основному педагогічні працівники надають методичну підтримку колегам, обмінюються досвідом. Проте недостатній рівень спостерігається у популяризації досвіду: навчальні семінари, майстер-класи, конференції, взаємовідвідування занять, наставництво.
Вимога 3.4. Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності
Педагогічні працівники діють на засадах академічної доброчесності (під час оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти, використання джерел інформації, результатів досліджень, провадження наукової діяльності, запобігають списуванню). 70% педагогів проводять бесіди щодо дотримання академічної доброчесності, 74% знайомлять здобувачів освіти з основами авторського права, 46% добирають завдання, які унеможливлюють списування. Більше половини здобувачів освіти стверджують, що з ними регулярно проводять бесіди про важливість дотримання академічної доброчесності, вчителі самостійно розробляють індивідуальні завдання, різноваріантні контрольні, самостійні роботи.
Результати оцінювання за вимогами:
Вимога 3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти - 3,8 – високий рівень
Вимога 3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників - 3,8 – високий рівень.
Вимога 3.3. Налагодження співпраці зі здобувачами освіти, їх батьками, працівниками закладу освіти - 3,3 – достатній рівень.
Вимога 3.4. Організація педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності - 3,4 – достатній рівень.
НАПРЯМ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Вимога 4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань
У закладі розроблено та схвалено рішенням педагогічної ради (протокол № 13 від 15.01.2023 протокол) Стратегію розвитку на період 2023-2028 років. Стратегія розвитку оприлюднена на сайті закладу освіти, враховує специфіку та умови діяльності закладу освіти, засади державної політики у галузі освіти, нормативно-правові акти, які регулюють діяльність закладу освіти. Стратегія розвитку є чіткою й вимірюваною, розроблена за кожним напрямом освітньої діяльності. Річний план роботи закладу, схвалений педагогічною радою (протокол від 30.08.2023 р. №1), розроблений відповідно до освітньої програми. Закладом здійснюється аналіз виконання річного плану за напрямами, які визначаються закладом освіти з урахуванням вимог законодавства (частина 3 ст. 41 Закону України «Про освіту»). Річний план роботи оприлюднено на сайті закладу. За результатами вивчення документації, встановлено, що при розробленні відповідного документа заклад освіти створює робочі групи для підготовки пропозицій за певними напрямами, здійснює моніторинг досягнення цілей, які чітко визначені. Річний план роботи закладу освіти реалізує стратегію розвитку, враховує освітню програму, результати самооцінювання. Здійснюється аналіз реалізації річного плану роботи за попередній навчальний рік, за потреби вносяться необхідні зміни. Річний звіт розміщується на сайті закладу.
Діяльність педагогічної ради спрямовується на реалізацію річного плану і Стратегію розвитку закладу. На засіданнях педради розглядаються актуальні питання за напрямами освітньої діяльності. Також розроблено й оприлюднено Положення, що визначає Стратегію (політику) та процедури забезпечення якості освіти, в якому простежується системний підхід щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти. У закладі заплановане та здійснюється щорічне комплексне самооцінювання освітньої діяльності, до якого залучаються всі учасники освітнього процесу. Результати самооцінювання оприлюднюються на сайті закладу та враховуються під час річного планування (окремий розділ). Адміністрацією систематично вживаються заходи для створення належних умов діяльності закладу (вивчає стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, звертається із відповідними клопотаннями до засновника, провадить фандрайзингову діяльність).
Вимога 4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм
Адміністрація закладу, класні керівники, вчителі-предметники відкриті для спілкування з учасниками освітнього процесу, представниками місцевої громади. Заклад має свої інформаційні ресурси: офіційний сайт, групу в мережі Facebook, групу вчителів закладу освіти у Viber. Усі інформаційні ресурси наповнюються актуальною інформацією. Публічність інформації про діяльність закладу забезпечується згідно зі статтею 30 Закону України «Про освіту». Крім цього, забезпечується змістовне наповнення та регулярне оновлення інформаційних стендів. Усі звернення учасників освітнього процесу розглядаються вчасно та вживаються відповідні заходи реагування. Переважна більшість учасників освітнього процесу задоволена загальним психологічним , 78% батьків вважають, що відсутнє упереджене ставлення з боку адміністрації.
Вимога 4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників
Адміністрація закладу застосовує заходи матеріального та морального заохочення до педагогічних працівників, підтримує та заохочує інноваційну діяльність педагогічних працівників, їхню участь у професійних конференціях, семінарах, курсах, тренінгах, вебінарах, у різних форумах та проєктах, заохочує до сертифікації. 96 % педагогічні працівники вважають, що створено належні умови для постійного підвищення кваліфікації, чергової та позачергової атестації, добровільної сертифікації . Всі педагогічні працівники працюють за фахом. У закладі на даний час наявні вакансії асистента вчителя – 1 ст., вчителя англійської мови – 1 ст.
Вимога 4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою
У закладі створено умови для реалізації прав та обов’язків всіх учасників освітнього процесу. Результати моніторингу показали, що кількість учасників освітнього процесу, які вважають, що їхні права не порушуються, складає: здобувачі освіти - 93% , батьки – 91%, вчителі – 96% . Частка учасників освітнього процесу, які вважають, що їхні пропозиції враховуються під час прийняття управлінських рішень, складає: здобувачі освіти - 88% , батьки – 54%, вчителі – 72% . Більше половини учнів 8-11 класів брали участь вирішенні питання профілю навчання, оформлення та дизайну навчальних приміщень. Третина учнів брали участь у визначенні курсів за вибором та факультативів, тематики гуртків, вирішували питання дозвілля. Адміністрація сприяє участі громадського самоврядування у вирішенні питань щодо діяльності закладу, підтримує освітні та громадські ініціативи учасників освітнього процесу, які спрямовані на сталий розвиток закладу та участь у житті місцевої громади (культурні, спортивні, екологічні проєкти, заходи). Режим роботи закладу враховує потреби учасників освітнього процесу, особливості діяльності закладу. 96 % батьків задоволені організацією освітнього процесу у закладі. Розклад навчальних занять сформований відповідно до освітньої програми. 81 % опитаних учнів розклад занять задовольняє. Протягом 2023-2024 навчального року реалізовувалися індивідуальні освітні траєкторії здобувачів освіти.
Вимога 4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності
У закладі забезпечується реалізацію заходів щодо формування академічної доброчесності, у тому числі через навчання, проходження курсів педагогічними працівниками. Здобувачі освіти та педагогічні працівники поінформовані щодо дотримання академічної доброчесності. 91 %здобувачів освіти поінформовані щодо дотримання академічної доброчесності. Протягом 2023-2024 навчального року заплановано та проведено освітні та інформаційні заходи, спрямовані на формування в учасників освітнього процесу негативного ставлення до корупції.
Результати оцінювання за вимогами:
Вимога 4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань – 3,7 – високий рівень.
Вимога 4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм - 3,2 – достатній рівень.
Вимога 4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників - 3,5 – високий рівень.
Вимога 4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою - 3,5 – достатній рівень.
Вимога 4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності - 3,3 – достатній рівень.
V. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ САМООЦІНЮВАННЯ
Напрям оцінювання |
Вимога |
Рекомендації |
1. Система освітнього середовища |
1.1. Забезпечення безпечних і комфортних умов навчання та праці |
З метою забезпечення у безпечного та комфортного освітнього середовища ужити відповідні заходи щодо дотримання належного рівня освітнього середовища:
1. Дотримання санітарних вимог щодо облаштування, утримання території та приміщень закладу: чистота в навчальних кабінетах, спортивній залі, їдальні; належне утримання туалетних кімнат; приведення освітлення бібліотеки, окремих навчальних кабінетів, коридорів закладу у відповідність до вимог Санітарного регламенту; післяремонтне облаштування території закладу освіти (за потреби - бігові доріжки, ямки для стрибків тощо ); облаштування тіньових навісів на майданчиках для учнів 1-4–х класів; облаштування майданчика для паркування транспортних засобів з виділенням у його межах окремих місць для транспорту осіб з інвалідністю; Облаштування укриття на території закладу. 2. Забезпечення безбар’єрного доступу до приміщень закладу: можливість безперешкодного пересування між поверхами для людей з обмеженими можливостями; контрастне маркування на стінах та підлозі; візуалізація призначення приміщень; вказівники, рельєфне та контрастне маркування перед та на кінці сходової частини. 3. Забезпечення доступності інформації про заклад для осіб з інвалідністю. 4. Покращення матеріально-технічної бази: дооснащення навчальних кабінетів, де навчаються учні 5-11 класів, із урахуванням переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів і SТЕМ-лабораторії, затвердженого наказом МОН України від 29.04.2020 №574; обладнання ресурсної кімнати, з наповненням відповідними корекційними засобами з урахуванням нозологій дітей із особливими освітніми потребами, які навчаються (навчатимуться) в інклюзивних класах; створення на базі методичного кабінету нового освітнього простору у стилі open space для проведення засідань методичних спільнот, робочих зустрічей з партнерами та батьками, вебінарів та конференцій тощо |
|
1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації |
Запланувати заходи щодо удосконалення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації, а саме щодо: підвищення рівня поінформованості учасників освітнього процесу щодо можливості отримання психологічних послуг у закладі; оновлення та додаткового оприлюднення (під час навчальних занять, годин спілкування, на батьківських зборах, засіданнях органу учнівського самоврядування) правил поведінки учасників освітнього процесу; проведення додаткової роботи з питань виявлення насильства, дискримінації учнів, а також адаптації новоприбулих учнів та учнів 1-х, 5-х, 10-х класів у закладі освіти (проведення анонімного опитування учнів та розроблення необхідних заходів з кореляції); розширення практики психологічної підтримки здобувачів освіти, надання індивідуальних консультацій; продовжити практику години психолога в учнівських колективах, що потребують психологічної підтримки; розроблення механізму взаємодії працівників психологічної служби у випадках, що виходять за межі професійної компетентності працівників психологічної служби закладу з інклюзивно-ресурсними центрами, установами охорони здоров’я, соціального захисту, правоохоронними органами, громадськими об’єднаннями |
|
1.3. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору |
З метою подальшого формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору вжити заходи щодо: проведення інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на формування в учасників освітнього процесу культури здорового та безпечного способу життя, навичок збереження власного життя та здоров’я, а також запобігання небезпечній поведінці; створення на базі бібліотеки інформаційно-ресурсного центру, з функцією проведення різноманітних просвітницьких заходів, навчальних занять, ігрових читаленьмайстерень тощо, для індивідуальної, групової, проєктної та іншої роботи, різних форм комунікації учасників освітнього процесу; навчання учнів щодо безпеки під час використання інформаційно-комунікаційних технологій та інших медійних засобів, навичок безпечної поведінки в Інтернеті; гарантування для дітей з ООП доступності отримання освітніх послуг, а саме функціонування складових інклюзивного освітнього середовища (забезпечення фізичного середовища, що безпосередньо стосується дитини; налагодження соціальних і психологічних складових безпосереднього оточення дитини; модифікація і адаптація освітніх програм, способів оцінювання, технологічного середовища, обладнання, меблів; обладнання додаткового простору для індивідуальної та групової роботи з учнями; організація розвивального простору; функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти; забезпечення психолого-педагогічного супроводу дитини; насичення інформаційно-просвітницького простору серед педагогічних працівників, батьків і дітей. |
2. Система оцінювання навчальної діяльності учнів |
2.1. Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для учнів системи оцінювання їх результатів навчання |
Задля покращення системи оцінювання здобувачів освіти рекомендувати педагогам закладу: проводити роз’яснювальну роботу з учасниками освітнього процесу щодо критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, дотримання академічної доброчесності; удосконалювати та оприлюднювати критерії (на сайті, у навчальних кабінетах, інформаційних стендах, буклетах тощо) оцінювання навчальних досягнень, залучати до їх розробки учнів та батьків; забезпечувати зворотній зв’язок зі здобувачами освіти та батьками. |
|
2.2. Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти |
З метою покращення системи відстеження та коригування результатів навчання кожного учня: на засіданні педагогічної ради розглянути питання впровадження формувального оцінювання у базовій та профільній школі; рекомендувати педагогічним працівникам використовувати у педагогічній діяльності формувальне оцінювання, зокрема самооцінювання та взаємооцінювання здобувачів освіти; забезпечувати належний зворотній зв’язок зі усіма здобувачами освіти щодо їхнього навчання, а саме: аргументувати виставлення оцінок, робити аналіз допущених помилок та визначати шляхи покращення результатів навчання кожного учня. |
|
2.3. Спрямованість системи З метою спрямування системи оцінювання на формування в учнів відповідальності за результати свого навчання, оцінювання на формування у учнів відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання |
З метою спрямування системи оцінювання на формування в учнів відповідальності за результати свого навчання, оцінювання на формування у учнів відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання здатності до самооцінювання рекомендувати всім педагогічним працівникам: спрямовувати оцінювання навчальних досягнень на індивідуальний поступ учня та пропонувати здобувачам освіти можливість вибору рівня навчальних завдань і напрямів навчальної діяльності; мотивувати та підтримувати учнів у їхньому прагненні досягати максимально можливих цілей. |
3. Педагогічна діяльність педагогічних працівників |
3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентнос тей учнів |
З метою вдосконалення педагогічної діяльності педагогічних працівників закладу освіти: здійснити методичні заходи з усіма педагогами, що сприятимуть вдосконаленню їх вмінь з формування в учнів математичної, інформаційно-комунікаційної та екологічної компетентностей, компетентності у галузі природничих наук, техніки і технології, інноваційності, підприємливості та фінансової грамотності; провести роз’яснювальну роботу серед педагогічних працівниківзакладу щодо важливості мотивації здобувачів освіти до ведення здорового способу життя, зокрема, щодо проведення фізкультхвилинок, вправ для збереження зору, постави, пальчикової гімнастики під час всіх навчальних занять. |
|
3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників |
З метою підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників враховувати можливість долучення педагогів до експертної діяльності (участь у складі експертної групи з інституційного аудиту, сертифікації педагогів тощо) |
|
3.3. Налагодження співпраці з учнями, їх батьками, працівниками закладу освіти |
З метою налагодження співпраці з учнями, їх батьками, працівниками закладу освіти рекомендувати педагогічним працівникам діяти на засадах педагогіки партнерства, надавати можливість здобувачам освіти висловлювати свою думку під час проведення уроків, вислуховувати і враховувати її в освітньому процесі. |
|
3.4. Організація педагогічної діяльності та навчання учнів на засадах академічної доброчесності |
Для поліпшення організації педагогічної діяльності та навчання учнів на засадах академічної доброчесності запланувати проведення заходів, де обговорити проблеми з дотриманням принципів академічної доброчесності, зокрема під час оцінювання результатів навчання здобувачів освіти |
4. Управлінські процеси закладу освіти |
4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених завдань |
З метою підвищення рівня управлінських процесів закладу: проаналізувати на засіданні педагогічної ради самоцінювання та прийняти рішення щодо вдосконалення освітніх та управлінських процесів у закладі. |
|
4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм |
З метою формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм забезпечити інформування про освітню діяльність, вчасно оновлювати сторінки вебсайту закладу освіти та долучати до активногокористування ним батьківську громаду. |
|
4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризм у, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою |
З метою вдосконалення організації освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітньогопроцесу, взаємодії закладу освіти з місцевою громадою: не допускати проявів недотримання прав учасників освітнього процесу ; сприяти залученню всіх учасників освітнього процесу до обговорення питань вдосконалення освітньої діяльності закладу; врахувати конструктивні пропозиції учасників освітнього процесу при складанні розкладу навчальних занять, розробленні освітньої програми закладу освіти |
|
4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності |
З метою ефективного формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності проводити заходи щодо формування культури академічної доброчесності та негативного ставлення до корупції в учасників освітнього процесу з усіма ними на постійній основі. |
ДОДАТОК 1
ПРО ВИКОНАННЯ НАСКРІЗНОЇ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ ПОЛТАВСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №
ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Освітня програма - єдиний комплекс освітніх компонентів (предметів вивчення, дисциплін, індивідуальних завдань, контрольних заходів тощо), спланованих і організованих для досягнення визначених результатів навчання. Основою для розроблення наскрізної освітньої програми закладу є стандарт освіти відповідного рівня.
Методологічною основою загальної середньої освіти в гімназії є пріоритет загальнолюдських і національних цінностей, переорієнтація освітнього процесу на особистість дитини. В освітньому процесі особлива увага приділяється вивченню учнями української мови як державної, історії України та її та культури, опануванню двох іноземної мови, математичної освіти, оволодінню інформаційно-комп’ютерними технологіями, природничими науками.
Основою для розроблення наскрізної освітньої програми закладу є стандарт освіти відповідного рівня. Освітню програму для 1-2 класів розроблено відповідно Закону України «Про освіту», на основі Типової освітньої програми для 1-2 класів, розробленої під керівництвом Савченко О.Я., затвердженої наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22. Освітню програму для 3-4 класів розроблено відповідно Закону України «Про освіту», на основі Типової освітньої програми для 3-4 класів, розробленої під керівництвом Савченко О.Я., затвердженої наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22. Освітня програма початкової освіти окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової освіти. Освітню програму для 5-6 класів – відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти (згідно з додатком 3 до наказу МОН України №235 від 19.02.2021р.). У 7-9 класах освітній процес здійснювався відповідно до типових освітніх програм: Типова освітня програма закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня (наказ МОН від 20.04.2018 №405) зі змінами, наказ від 31.03.2020 №464). Методологічною основою загальної середньої освіти у закладі є пріоритет загальнолюдських і національних цінностей, переорієнтація освітнього процесу на особистість дитини.
В освітньому процесі особлива увага приділяється вивченню учнями української мови як державної, історії України та її та культури, опануванню іноземної мови, математичної освіти, оволодінню інформаційно-комп’ютерними технологіями, природничими науками.
Початкова освіта - перший рівень повної загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття початкової освіти у структурному підрозділі «початкова школа» та передбачає виконання учнем вимог до результатів навчання, визначених державним стандартом початкової освіти. Освітня програма окреслює рекомендовані підходи до планування й організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової освіти. Початкова освіта передбачає поділ на два цикли: 1–2 класи і 3–4 класи, що враховують вікові особливості розвитку та потреб дітей і дають можливість забезпечити подолання розбіжностей у їхніх досягненнях, зумовлених готовністю до здобуття освіти.
Програму побудовано із врахуванням таких принципів:
- дитиноцентрованості і природовідповідності;
- узгодження цілей, змісту і очікуваних результатів навчання;
- науковості, доступності і практичної спрямованості змісту;
- наступності і перспективності навчання;
- взаємозв’язаного формування ключових і предметних компетентностей;
- логічної послідовності і достатності засвоєння учнями предметних компетентностей;
- можливостей реалізації змісту освіти через предмети або інтегровані курси;
- творчого використання вчителем програми залежно від умов навчання;
- адаптації до індивідуальних особливостей, інтелектуальних і фізичних можливостей, потреб та інтересів дітей.
Навчальне навантаження організоване і здійснювалося відповідно до детального розподілу навчального навантаження на тиждень, окресленого у робочому навчальному плані. Інваріантна складова навчального плану реалізована в повному обсязі через окремі предмети відповідно до напрямку навчання (математичний, гуманітарний). Навчальний план зорієнтований на роботу початкової школи за 5-денним навчальним тижнем. Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів визначено за освітніми галузями: мовно-літературна (українська мова та література, іншомовна освіта); математична; природнича; технологічна; інформатична; соціальна і здоров’язбережувальна; громадянська та історична; мистецька; фізкультурна.
Компетентнісний потенціал кожної освітньої галузі забезпечує формування всіх ключових компетентностей, фомування яких і було основним завданням педагогічного колективу. Всі вчителі 1-4 класів, вчитель англійської мови, музичного мистецтва, інформатики, фізичної культури пройшли відповідну курсову підготовку, онлайн-тестування і отримали сертифікат, що дозволяє працювати у класах нової української школи. Навчальні кабінети початкової освіти забезпечені відповідно до всіх вимог нової української школи, створено цілісне і креативне освітнє середовище, забезпечені інформаційно-технічним комплексом.
Метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, свідомого вибору подальшого життєвого шляху та самореалізації, продовження навчання на рівні профільної освіти або здобуття професії, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як: визнання обдарованості кожної особистості, що забезпечується рівним доступом до освіти, забороною будь-яких форм дискримінації або відокремлення здобувачів освіти на основі попереднього відбору; радість пізнання, що зумовлюється використанням в освітньому процесі дослідницької та проєктної діяльності; розвиток вільної особистості через підтримку самостійності, незалежного мислення та впевненості в собі; здоров’я та добробут шляхом формування здорового способу життя і створення умов для гармонійного фізичного та психоемоційного розвитку; безпека, завдяки створенню атмосфери довіри і взаємоповаги, перетворенню закладу освіти на безпечне місце, де запобігають насильству і булінгу (цькуванню); утвердження людської гідності через виховання чесності, відваги, наполегливості, доброти, справедливості; плекання любові до рідного краю, української культури; формування активної громадянської позиції та шанобливого ставлення до Української держави. Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті базової освіти, визначено завдання, які реалізовував вчитель у рамках кожної освітньої галузі через формування десяти ключових компетентностей учнів: спілкування державною мовою, спілкування іноземними мовами, математична компетентність, основні компетентності у природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність і підприємливість, соціальна і громадянська компетентності, обізнаність і самовираження у сфері культури, екологічна грамотність і здорове життя. Необхідною умовою формування компетентностей учнів 5-9 класів стала діяльнісна та практична спрямованість навчання. Вчитель показує виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості, створює умови для самостійного виведення нових знань, перевірці їх на практиці і встановлення причинно-наслідкових зв’язків шляхом створення проблемних ситуацій, організації спостережень, дослідів та інших видів діяльності.
Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах, які повністю реалізовані у 2023-2024 навчальному році.
На підставі статті 20 Закону України «Про освіту», Постанови Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. №957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах середньої освіти», організовано інклюзивне навчання для 3 здобувачів освіти з особливими освітніми потребами. Налагоджено співпрацю педагогічних працівників щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами: створено команди психолого-педагогічного супроводу, забезпечується корекційна спрямованість освітнього процесу на основі єдності, співпраці педагогічного колективу з сім’єю. До розроблення індивідуальних програм розвитку залучаються батьки, заклад освіти уразі потреби співпрацює з інклюзивно-ресурсним центром щодо психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.
Освітній процес відбувається за ІПР та забезпечується психологопедагогічним супроводом. В інклюзивних класах вчителями- предметниками та асистентами вчителя створено атмосферу взаєморозуміння та взаємодопомоги між дітьми, створено умови для формування партнерських відносин між вчителями, спеціальними педагогами та сім’ями дітей з особливими потребами, здійснено різнопланові цілеспрямовані спостереження, щодо з’ясування можливостей і потреб дітей з ООП. Питання адаптації дітей з особливими освітніми потребами, визначення й погодження необхідних спеціальних та додаткових видів послуг, визначення й погодження аспектів навчання, застосування спеціально підібраних методик, оцінювання навчальних досягнень учнів розглядалося на засіданнях педагогічної ради; надавалися особисті рекомендації батькам. Протягом року здобувачі освіти з ООП брали активну участь у класних та загальношкільних заходах. Освітній процес під час воєнного стану здійснювалося за змішаною формою навчання. Учні отримували завдання, рекомендації чи відеоуроки, проводилась індивідуальна робота з дітьми з ООП. Завдання були адаптовані відповідно до можливостей учнів.
Із метою забезпечення єдиного інформаційного простору в закладі, а саме: он-лайн спілкування між усіма учасниками освітнього процесу, обміну інформацією, можливістю архівувати дані, аналізувати відвідуваність і успішність як вчителям, так і батькам, проведення моніторингів, висновків та різних статистичних вибірок, публікації домашніх завдань як для всього класу, так і персонально для кожного учня з 01 вересня 2023 року введено електронний журнал та електронний щоденник через портал «NZ.UA» як публічний сайт для всіх учасників освітнього процесу відповідно до наказу по закладу від 01.09.2023року № 98 «Про ведення електронного журналу та електронного щоденника під час освітнього процесу у 2023-2024 навчальному році».
Наскрізна освітня програма на 2023-2024 навчальний рік виконана повністю.
СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
Система оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти у початковій школі прозора та зрозуміла. Процес інформування і оприлюднення критеріїв для здобувачів освіти у ліцеї розпочинається із критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, затверджених Міністерством освіти і науки України. При цьому учителі школи керуються основними нормативними документами: - Наказ МОН України від 13.07.2021 №813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти». НУШ – це «школа компетентностей», яка співпрацює з батьками і враховує індивідуальність дітей та дотримується принципу: всі діти обдаровані і талановиті. Тому для українських шкіл розробили нову модель оцінювання, яка покликана оцінити академічну частину компетентностей і соціальну – формувальне оцінювання. Оцінювання в закладі стимулює учнів до навчання, а не використовується для покарання. Навчальні досягнення здобувачів у 1-2 класах підлягають вербальному, формувальному оцінюванню, у 3-4 - формувальному та підсумковому (рівневому) оцінюванню. Учителі НУШ відстежують особистісний розвиток кожного учня, його індивідуальний поступ, формують у дітей впевненість у своїх силах, діагностують досягнення на певних етапах навчання. Батькам надається розширена словесна характеристика досягнень дитини учителем. Під час взаємооцінки велику увагу приділяємо формуванню вміння учнів коректно висловлювати думку про результати роботи однокласників, давати поради щодо їх покращення. Це активізує навчальну роботу, сприяє розвитку критичного мислення, формуванню адекватного ставлення до завдань, відчуття своєї вартості в колективі. Формувальне оцінювання мотивує, надихає на розвиток й саморозвиток, а також створює середовище, що заохочує учнів запитувати, підтримує впевненість дітей у тому, що кожен з них здатен поліпшити свої результати. Здобувачі освіти, їхні батьки ознайомлені з критеріями, правилами та процедурами оцінювання навчальних досягнень, затвердженими Міністерством освіти і науки України, через інформаційні стенди в класі, відповідну рубрику на сайті закладу, групи комунікації у Viber. У 2023/2024 навчальному році державна підсумкова атестація не проводилась у зв’язку із воєнним станом. Інформування батьків про результати навчання відбувались під час індивідуальних зустрічей, в кінці навчального року у свідоцтвах досягнень учнів надається розгорнута характеристика результатів навчання учнів, здобутих протягом навчального року. Для реалізації компетентнісного підходу педагоги оцінюють не обсяг засвоєних знань здобувачем освіти, а те, як ці знання використовуються для вирішення прикладних завдань. Одними з таких підходів є оцінювання не лише результату роботи, але й сам процес навчання, індивідуальний поступ кожного учня; позитивне оцінювання досягнення учнів, незалежно від того, значні вони чи скромні (мотивуюча роль оцінювання); оцінювання рівня аргументації та уміння учнів висловлювати свою думку. Також для оцінювання навчальних досягнень учнів вчителі початкової школи використовують портфоліо, яке сприяє компетентнісному підходу. При оцінюванні навчальних досягнень учнів враховуються: характеристики відповіді учня, якість знань, сформованість предметних умінь і навичок, рівень володіння розумовими операціями, самостійність оцінних суджень. На уроках учителі використовують прийом самооцінювання навчальної діяльності здобувачів освіти, що формує відповідальне ставлення до освітнього процесу. Оцінювання - це конфіденційна інформація, яка стосується лише вчителя, дитини та її батьків, тобто педагоги не озвучують навчальні досягнення учнів на батьківських зборах та не повідомляють їх публічно у вигляді рейтингів. Результати спостереження за проведенням навчальних занять, позакласних заходів, вивчення творчих робіт свідчать, що система оцінювання в закладі освіти сприяє реалізації компетентнісного підходу переважно в початковій школі Учителі оцінюють навчальні досягнення учнів на основі врахування індивідуальних можливостей, використовуючи сучасні підходи до оцінювання. Виявляють творчість у виборі діяльнісних методів та прийомів оцінювання (у формі проєктів, ділових ігор, тощо), використовують завдання з певним контекстом з реальними (зміст завдань пов’язаний проблемами), виключають негативні моменти в навчанні, підвищують навчальну мотивацію і самостійність учнів. Педагоги поєднують оцінки індивідуальних умінь з оцінкою умінь працювати в групі, надають учням час на обдумування відповідей і супроводжують відповідь здобувачів освіти уточнювальними запитаннями; Вчителі початкової школи використовують компетентнісний підхід до оцінювання навчальних досягнень учнів.
РІВЕНЬ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
Станом на 01 вересня 2023 у закладі здобували освіту 72 учнів, із них у 1-4 класах - _24_______, у 5-9 класах - __48_______. На кінець навчального року у 1-4 класах налічується ___24___ учнів, у 5-9 - ___47_____ учнів, Протягом 2023-2024 прибуло ____0___ учнів, вибуло __1__ учень.
Повномасштабне вторгнення російської федерації призвело до виїзду учнів нашого закладу за кордон. Тому за індивідуальною формою здобуття освіти у 2022-2023 навчалися _2 учні: сімейна форма навчання (домашня) 2 учні.
Організовано інклюзивна освіта для дітей з особливими освітніми потребами - для _3_ учні.
На принципах дитиноцентризму, об’єктивності, доброчесності, справедливості, неупередженості, систематичності, критеріальності, гнучкості, перспективності, диференційованості та конфіденційності, а також плановості, чіткості, прозорості, відкритості, доброзичивості rрунтувалося оцінювання навчальних досягнень. Адміністрацією закладу, класними керівниками 1-4 класів систематично здійснюється інформування батьків про результати навчання здобувачів освіти. Результати навчальних досягнень здобувачів освіти фіксуються у свідоцтвах про досягнення учнів 1-3 класів; у свідоцтвах про здобуття початкової освіти для учнів 4 класу. Згідно з наказом МОН України від 13 липня 2021 року №813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти» впроваджується система формувального оцінювання. Формувальне оцінювання – це цілеспрямований неперервний процес спостереження за навчанням учнів; воно є необхідною умовою інтерактивного навчання, у процесі якого формується культура спільного обговорення у класі, розвиваються навички критичного і творчого мислення, а також формується середовище, що заохочує учнів запитувати. Формувальне оцінювання підтримує впевненість учнів у тому, що кожен із них здатен покращити свої результати, оскільки здобувачам освіти наводяться приклади того, що від них очікують. Під формувальним оцінюванням розуміють інтерактивне оцінювання прогресу учнів, що дає змогу вчителю визначати потреби учнів та відповідним чином адаптовувати процес навчання. Це питання розглядається на засіданнях педагогічних рад, методичних об’єднань, нарад при директорові та ін. У 1-4 класах педагоги ведуть зошит спостережень та створюють портфоліо. На кінець навчального року в початковій школі навчалося 24 учні. На виконання наказу МОН від 13.07.2021 року №813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1- 4 класів закладів загальної середньої освіти», оформлено свідоцтва досягнен. З них 10 – учнів 1,2 класів, оцінені формувально та 14 - учнів 3,4 класів, які оцінені рівнево. У зв’язку з введенням воєнного стану учнів 4 класу звільнено від складання ДПА, наказ по закладу «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової, базової та повної загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році» №34 від 03.04.2024р. Вчителі початкової школи спостерігають особистісний поступ здобувачів освіти у щоденник педагогічних спостережень, сприяють формуванню адекватної самооцінки, відзначають їх досягнення та підтримують бажання вчитися. Здобувачі освіти стали учасниками різноманітних інтелект-конкурсів, де посіли призові місця.
Моніторинг стану успішності серед учнів 5-9 класів показав, що 2,3% учнів отримали 1-3 бали (минулий рік – 18,8%), на 4-6 балів – 49,2% (у порівнянні – 48,1%), на 7-9 балів – 40,3% (минулий рік – 31,5%), на 10-12 балів – 10,5 % (у порівнянні з минулим роком – 1,5%), тобто 50,5% здобувачів освіти, які мають 7-12 балів (минулий рік – 33%), що вказує на підвищення рівня навчальних досягнень учнів основної школи.
19 здобувачів освіти 5-9 класів мають 5-6 балів з одного предмета.
У 2023-2024 навчальному році у закладі функціонувала група подовженого дня. Освітній процес у ГПД організовано відповідно до Положення про ГПД. У закладі забезпечені необхідні умови для функціонування групи: створені умови для самопідготовки та організації дозвілля дітей, облаштовані розвивальні ігрові куточки. Здоров’язберігаючій функції здобувачів освіти сприяли щоденні прогулянки на свіжому повітрі, спортивні години та екскурсії. Знання та вміння взаємопов’язані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, потрібні для успішної самореалізації у житті, навчанні та праці. Над реалізацією цих завдань працює команда вчителів початкових класів, кожен із них є творчою особистістю, з гнучким і нестандартним мисленням, вмінням адаптуватися до швидких змін умов життя. Свою діяльність вчителі початкових класів спрямовують на створення творчої атмосфери, модернізації форм та засобів навчання і виховання дітей, а головне – на реалізацію принципу рівноправного діалогу між учителем та учнем. Щоб урізноманітнити дозвілля, під час дистанційного навчання, вчителями ГПД проводились різні форми роботи: створення, перегляд та обговорення роликів, виготовлення аплікацій, малювали нетрадиційними техніками.
ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА
Пожежна безпека в закладі здійснювалася відповідно до Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України затверджених наказом МОН № 974 від 15.08.2016, Порядку дій у разі надзвичайних ситуацій. Розроблені плани дій та евакуації учнів, проведені інструктажі педагогічних працівників, учнів, цільові навчання з мінної безпеки з реєстрацією у відповідних журналах, зустрічі з працівниками МНС, День цивільного захисту. В закладі наявні 25 засобів первинного пожежогасіння (вогнегасники), які розміщені відповідно до Правил в коридорах закладу, навчальних кабінетах, пансіоні та котельні. Сформовано медичну аптечку та запас питної та технічної води в кількості 500 літрів. Всі евакуаційні виходи забезпечені ключем для відкривання дверей. Проведено навчання відповідальних посадових осіб з отриманням посвідчень державного зразка. Всі класи забезпечені окремим місцем в укритті, забезпечено безперебійну подачу електроенергії до укриття за допомогою дизельного генератора.
ОХОРОНА ПРАЦІ
Відповідно до наказу по закладу від 23.01.2024 року № 3-а/г «Про організацію та ведення охорони праці» проаналізовано виконання плану основних заходів з охорони праці у 2023 та затверджено план основних заходів на 2024 рік щодо забезпечення безпечних умов проведення освітнього процесу в закладі під час воєнного стану, затверджено склад служби охорони праці, безпеки життєдіяльності на 2024 рік. Профілактиці безпеки життєдіяльності здобувачів освіти, виконанню правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у процесі навчання приділялася значна увага з боку адміністрації закладу, служби охорони праці, безпеки життєдіяльності як в режимі офлайн, так і в режимі онлайн через запровадження воєнного стану. У закладі робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності проводилась за напрямками: створення безпечних умов праці та навчання; дотримання інструктажів з охорони праці, безпеки життєдіяльності; проведення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності новоприбулих працівників закладу; систематичне навчання здобувачів освіти безпеці життєдіяльності; профілактика нещасних випадків; робота з учнями в позаурочний час (виховна робота з безпеки життєдіяльності); інформаційно-агітаційна діяльність та просвітницька робота з безпеки життєдіяльності; робота з батьківською громадськістю; контроль за дотриманням вимог чинного законодавства з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності. Із метою створення безпечних умов для проведення освітнього процесу перед початком навчального року комісією, до складу якої входили представники виконавчої влади громади, відділу освіти, пожежного нагляду, енергонагляду, профспілкового комітету було перевірено готовність до 2023-2024 навчального року, про що складено відповідну документацію з дозволами всіх служб на початок роботи закладу. Оформлені акти-дозволи на проведення занять в навчальних кабінетах та акти перевірки на надійність спортивного та ігрового обладнання. Усі навчальні кабінети забезпечені меблями відповідно до Санітарного регламенту. Парти промарковані, основна кількість учнів забезпечена шкільними меблями у відповідності до ростової групи. Навчальні кабінети відповідають своєму функціональному призначенню за площею, лінійними розмірами, обладнанням, шкільними меблями.
ВИХОВНА РОБОТА
Засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є: єдність навчання, виховання та розвитку (ст. 6 Закону України «Про освіту»). Виховання органічно поєднане з процесом навчання дітей, опанування основами наук, багатством національної і світової культури. Відповідно до річного плану роботи на 2023-2024 навчальний рік, з метою реалізації Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Концепції національного виховання учнівської молоді, основних аспектів Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, Програми національного виховання в закладах освіти Полтавщини 2020-2025 роки, діяльність педагогічного колективу закладу була спрямована на виховання громадянина України – патріота своєї держави з демократичним світоглядом і культурою; формування в учнів активної громадянської позиції, особистості з власними ціннісними ставленнями до життя; духовний розвиток особистості, шанобливе ставлення до національнокультурних традицій, культури, прав і обов’язків громадянина України; формування в учнів навичок культури здоров’я, безпечної поведінки; забезпечення сприятливих умов для самореалізації особистості відповідно до її інтересів та соціальних вимог; формування навичок життєвих компетенцій особистості. Система виховної роботи закладу заснована на ідеї педагогіки життєтворчості, сприяє становленню і розвитку особистості школяра, створенню ситуації успіху та самореалізації дитини. У закладі створено громадсько-освітній простір виховання дітей в атмосфері добра і творчості, взаємодопомоги і взаємоповаги, що дає суспільству модель ціннісних відносин. Виховний процес організовано так, що у центрі уваги перебувала особистість учня як суб’єкта виховання, розвиток його внутрішнього «Я», формування індивідуального стилю життя та формування цінностей: загальнолюдських, особистих, родинних, духовних, національних, громадянських та екологічних.
Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребувала іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи. Основним цільовим напрямом було забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя. Особливо важливим стало, продовжити формувати громадянанина-партіота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, який здатний побудувати суспільство. Пріоритетними напрямки виховної роботи у 2023-2024 навчальному році визначено: національно-патріотичне виховання; створення безпечного освітнього середовища. Єдність, навчання, виховання і розвитку учнів забезпечувалось спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу. Основною метою виховної діяльності було: формування громадянина, патріота, інтелектуально розвиненої, духовно і морально зрілої особистості, готової протистояти асоціальним впливам, вправлятися з особистими проблемами, творити себе і оточуючий світ. Над реалізацією мети і завдань виховної роботи працювали класні керівники 1-11 класів, педагог-організатор, педагог соціальний, практичний психолог, бібліотекар, керівники гуртків та спортивних секцій, заступник директора з виховної роботи. В основу планування виховної роботи на поточний навчальний рік покладено аналіз роботи за 2022-2023 н.р.. Плани роботи класних керівників 1-11 класів є певними виховними проєктами, де передбачається перспектива як індивідуального, так і колективного впливу на особистість учня, відслідковуються індивідуальні здібності, потреби та запити дітей і аналізується кінцевий результат. Всі плани виховної роботи класних керівників були проаналізовані заступником директора з виховної роботи. Питання виховної роботи розглядались на нарадах при директору та при заступнику директора з виховної роботи. Шкільне методичне об’єднання класних керівників працює над науково-методичною проблемою «Компетентнісний підхід до виховання особистості учня в умовах становвлення нової української школи». Проведено засідання: «Особливості організації виховної роботи в кризових умовах на 2023/2024 н. р» (серпень 2023 року); «Безпечне освітнє середовище в умовах воєнного стану» (вересень 2025 року), «Національно-патріотичне виховання школярів – шлях до життєвої компетентності» (листопад 2023 року,), «Розвиток цифрової компетентності. Організація онлайн-простору класного керівника» (січень 2024), «Виховний потенціал класних годин та шляхи його реалізації в Новій українській школі» (квітень 2024). Впродовж 2023-2024 н.р. класними керівниками, педагогом-організатором проведена достатня виховна робота. Із метою формування почуття патріотизму у підростаючого покоління, поглиблення знань дітей з історії рідного краю, залучення учнівської молоді до краєзнавчої та пошуково-дослідницької роботи, у закладі склалася та діє система національно-патріотичного виховання учнів. Реалізація напрямів виховної роботи, розкриття талантів здобувачів освіти здійснювалося через систему традиційних загальношкільних, класних та позакласних заходів:
Свято першого дзвоника ( 01 вересня 2023 року); вибори голови учнівського самоврядування та затвердження департаментів (15 вересня 2023 року); заходи до Всесвітнього Дня Миру ( 21 вересня 2023 року); участь в челенджі « Я у безпеці» ( 22 вересня 2023 року); зустріч з представниками Всеукраїнського проєкту «СпівДіяЗарадиДітей» ( 06 жовтня 2023 року); проведені заходи до Дня Захисника України ( 14 жовтня 2023 року); інтерактивна освітня виставку виставку «Mental Trek» (про ментальне здоров’я українців) з учнями та вчителями школи ( 21 жовтня 2023 року); участь у відкритті I (міського) етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово патріотичної гри «Сокіл» («Джура») (26 жовтня 2023 року); участь в онлайн-вікторині «Урок пам’яті: від Голокосту до російськоукраїнської війни» проєкту «Вчимося пам’ятати» ( 28 жовтня 2023 року); проведено цикл родинних зустрічей батьків та вчителів ( протягом листопада); проведений тематичний тиждень присвячений Л.Каденюку – першому космонавту України (07 – 11 листопада); низка заходів до Дня Гідності та Свободи (21 листопада 2023 року); в рамках Тижня безпеки життєдіяльності та правил дорожнього руху, патрульними поліцейськими проведено майстер – клас із виготовленню «світловідбиваючих елементів», а також проведно ряд заходів класними керівниками (листопад 2023 року); проведений шкільний фото – челендж до Дня української хустинки ( 07 грудня 2023 року); участь в заході учнівського самоврядування «Лідер -це ТИ!» ( 07 грудня 2023 року); проведено тематичні уроки, інформаційні хвилинки та перегляд відеороликів до Тижня Доброчесності (грудень 2023 року); участь у обласному конкурсі малюнків «Світ проти насильства»;заходи присвячені Міжнародному дню захисту прав людини (11 грудня 2023 року); тематичні години спілкування, інформаційні хвилинки, конкурс малюнків, книжкову виставку, щодо подій пов’язаних із тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим в рамках заходів «Крим- колиска українського сонця» ( з 01.02.2023 по 27.02.2024 рік); заходи до Дня єднання: участь в онлайн-акції «Долоньки миру», тематичні години спілкування: «Ми – українці», «Я – людина. Ми – родина. Дім наш – Україна.», «Незалежна Україна – квітучий вільний край», проведено арт-акцію для учнів 1-4 класів «Я люблю Україну» (розфарбовування антистрес розмальовок); ряд заходів із вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні: уроки пам’яті «Ви першими стали за гідність, за волю», перегляд документальних фільмів, присвячених подвигу Героїв Небесної Сотні, години спілкування на тему «Хай палають свічки пам’яті загиблих Героїв Небесної Сотні», виставка малюнків «Будь-якій війні скажемо: «Ні!», тиху акція «Ангели пам’яті», конкурс малюнків «Ми пам’ятаємо» та ін.
Впродовж 2023-2024 навчального року педагогічний колектив, здобувачі освіти та їх батьки здійснювали волонтерську діяльність: виготовлялися окопні свічки, плели захисні сітки, збирали продукти харчування для ЗСУ, проводили акцію «Смілива гривня» у підтримку ЗСУ.
Всебічний та гармонійний розвиток кожної особистості, творчий, інтелектуальний, духовний розвиток дітей, організацію дозвілля школярів забезпечували гуртки та секції.
Усю виховну роботу колектив спрямовував на те, щоб допомогти здобувачам освіти розкрити свої творчі здібності, позбавитися комплексів та страхів, порозумітися між собою, пізнати один одного краще.
ПСИХОЛОГО-СОЦІАЛЬНИЙ СУПРОВІД ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
Впродовж 2023-2024 н.р. проводилася робота відповідно до основних напрямків. Психолого-соціальний супровід здійснювався за параметрами: організаційні моделі діяльності практичного психолога в навчальному закладі; формування психологічної компетентності всіх учасників освітнього процесу; психологізація навчання та створення комфортного освітнього середовища; профілактика булінгу та насильства в освітньому середовищі, захист гідності дитини. Пріоритетним напрямком роботи є спрямованість школярів на здоровий спосіб життя, життя без насильства та психологічний супровід дітей в період військового стану. Також проводилася робота як з поведінковими проблемами дітей (агресивність, гіперактивність, імпульсивність, тривожність), так і з емоційними (дратівливість, збудливість).
Протягом поточного навчального року зосереджені зусилля на виконанні заходів Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища в Новій українській школі, затвердженої Указом Президента України від 25 травня 2020 року №195/2020; систематично проводились просвітницько-профілактичні заходи для учасників освітнього процесу щодо медіа грамотності та медіа захисту.Заходи мали на меті сприяти формуванню в учасників освітнього процесу потреби набувати навичок свідомого, відповідального споживання медіапродукції, розвивати критичне мислення, здатність відокремлювати оцінювальні судження, що транслюються у медіапросторі, від реальних фактів; обмежувати себе, особливо в критичних ситуаціях, споживанням інформації лише в обсягах, необхідних і достатніх для вирішення певної життєвої проблеми; адекватно оцінювати масштаб своєї особистої життєвої ситуації, не розширюючи її сприйняття до розмірів регіону, країни чи світу; виробити у себе толерантність до невизначеності, усвідомити, що від загроз та небезпек, які з’являються в сучасному світі, можна успішно захищатися навіть за умови недостатнього знання про їхні причини, якщо опанувати надійні способи захисту. Профілактика негативних явищ в учнівському середовищі також була актуальною у діяльності психологічної служби.
До категорії дітей «групи ризику» віднесено 9 учнів, з них: 3учнів – поведінкова категорія ризику; 2 учні – соціальна. У організації профілактичної роботи з попередження правопорушень та злочинів серед неповнолітніх основна роль віддається класними керівниками. Укомплектовано базу даних учнів, схильних до правопорушень та девіантної поведінки. Вивчено соціальне становище сімей даних учнів. Станом на травень 2024 року на внутрішкільному обліку перебуває 7 учнів. Із цією категорією дітей практичним психологом проведено ряд профілактичних бесід, групових та індивідуальних занять: бесіди «Толерантне спілкування в учнівському середовищі», «Компроміс - шлях до порозуміння», «Права і закони в твоєму житті», «Формування безпечної поведінки у кібер-просторі», «Конфлікт із батьками», «Розумію себе – розумію інших», «Правова культура учнів», «Головне завдання людини», «Правомірна поведінка. Правові та моральні норми у житті», заняття з елементами тренінгу «Булінг в учнівському середовищі», заняття з елементами тренінгу «Правопорушення серед підлітків», години спілкування «Види насильства та шляхи протидії», Виготовлення колажу у класах «Збережи себе для світу», створення арт – об’єкту «Рука допомоги», «Серця доброти», заняття «Запобігання насильству над дітьми», активні перерви «Лайфхак, як уникнути насильства».
У процесі діяльності всі учасники освітнього процесу дотримуються норм Закону України від 18.12.2018 №2657-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню), наказу МОН України від 28.12.2019 №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03.02.2020 за №111/34394, листа МОН України від 13.04.2020 №1/9-207 «Роз’яснення щодо застосування наказу Міністерства освіти і науки України від 20.12.2019 №1646». Приведено у відповідність до вимог та норм ДСТУ 4163:2020 зазначеної у ст.30 інформації та документи з питань протидії булінгу: план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню); порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування); порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькуванню).Видано наказ по закладу №121 від 03.09.2023 року «Про організацію роботи з протидії проявам булінгу (цькування)» та всі матеріали розміщені на офіційному сайті закладу.
З метою профілактики правопорушень та проявів насильства організовано та проведено: Всеукраїнський тиждень протидії булінгу, тренінги для учнівських та педагогічного колективів: антибулінговий урок «Не цькуй» «Що таке булінг? Профілактика булінгу в учнівському середовищі», «Протидія булінгу в закладах освіти», інтерактивне заняття «Конфлікт. Вчимося вирішувати суперечки мирно. Профілактика деструктивної поведінки», заняття для учнів початкової школи «Правила безпечної поведінки», заняття для учнів 1-2 класів «Читання з передбаченням» за казкою Ірен Роздобудько «Дикі образи дикобраза», заняття для учнів 1-4 класу Нової української школи «Повага до себе та інших людей», заняття з елементами тренінгу «Мої права - мої обов’язки» 5-6 класи, міні-семінар для класних керівників «Проблема жорстокості у шкільному середовищі», експрес-заняття «Булінг. Вчимося реагувати правильно» 5-7 класи, інтерактивне заняття «Як приборкати власних драконів» 8-9 класи, бесіда з елементами тренінгу «Ми - проти насильства» 6-9 класи, заняття з елементами тренінгу «Обери безпечний шлях» 7-9 класи, години спілкування на тему: «Дружні ми» 5-6 класи», активні перерви для учнів 5-11 класів «Лайфхак як уникнути насильства», інтерактивне заняття для учнів та учениць 5-7 класів «Вчимося бути кращими», дружнє коло з елементами тренінгу «Скажемо насильству – НІ!» для учнів 3-4 класів, активні перерви для учнів 5-6 класів «Правове колесо», квест для учнів 5-9 класів «Подолаємо конфлікти дружною командою»; діалоги з учнями 10-11 класів «Толерантність починається з мене», виступи на батьківський зборах «Труднощі взаємостосунків з дітьми. Як підтримати дитину під час війни», акція «Розфарбуй своє щастя», акція «Що для мене означає щастя?» для учнів 5-11 класів та педагогічних працівників, арт-терапевтична акція «Обери собі добру справу до вподоби» для учнів 5-11 класів та педагогічних працівників, тренінг з учнями 2-3 класів «Об’єднані однією метою». У рамках відзначення Міжнародного Дня толерантності та з метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей у закладі з 14.11. по 18.11.2023р. проходив Кольоровий Тиждень толерантності. Впродовж тижня робота закладу була спрямована на формування в учнів поваги до людей, їхніх думок, підвищення настрою учасників освітнього процесу, створення ситуації успіху та розкриття творчого потенціалу обдарованих дітей. План проведення заходів був насичений та різноманітний. У холі закладу була створена фотозона «Разом до вершин на крилах добра», учні 1-8 класів долучилися до створення панно «Не тримай зла – тримай кульку», інсталяція «Ланцюжок толерантності», котру спільно створили учні 1-5 класів, акція «Час посміхнутися» для 1-9 класів та педагогічних працівників, акція «Добро починається з мене» для учнів 1-9 класів, проведено анкетування, класні години та бесіди на тему толерантність у межах Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».
Робота з педагогічними працівниками та батьками проводилась за такими напрямками: міні-тренінги для батьків «Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни», проведення кола спілкування для педагогічного колективу (вправи на розвиток педагогічних здібностей, зняття напруги та втоми), виступи на нарадах, діагностика батьківського відношення до сім`ї, з метою виявлення домінуючого стилю виховання, діагностика рівня емоційно вигорання педагогічних працівників.
Результати проведення виховної роботи у 2023-2024 році наведено у SWOT-АНАЛІЗІ ВИХОВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
СИЛЬНІ СТОРОНИ S
· Збереження традицій закладу.
· Дієздатна система учнівського самоврядування.
· Комплекс заходів з протидії булінгу та попередження правопорушень.
· Батьки - активні учасники освітнього процесу.
· Функціонування сайту закладу з метою презентації та розширення зв’язків.
· Безпечний простір для здобуття знань
МОЖЛИВОСТІ O
· Створення умов для організації змістовного дозвілля, планування та проведення заходів. Залучення до співпраці фахівців, спонсорів.
· Покращення представницького напряму діяльності учнівського самоврядування.
· Залучення батьків до освітнього процесу, розширення форм співпраці з ними. Активізація роботи батьківського самоврядування. Створення сучасної системи партнерства школи та сім’ї.
W
· Насиченість позаурочної діяльності, потенційно можливі перевантаження учнів. Недостатнє матеріальне забезпечення.
· Співпраця органу самоврядування з адміністрацією закладу. Прояв ініціативності.
· Створення дієвої системи роботи з батьками щодо розуміння проблем булінгу та попередження правопорушень.
ЗАГРОЗИ T
· Можливий булінг серед здобувачів освіти.
МЕТОДИЧНА РОБОТА
У 2023/2024 навчальному році пріоритетними напрямами освітньої діяльності визначено: продовження реформи загальної середньої освіти відповідно до Концепції «Нова українська школа», впровадження у 5-6 класах нового Державного стандарту базової середньої освіти; організація освітнього процесу після вимушеного переривання його звичного перебігу, викликаного спочатку тривалими карантинами, потім – військовою агресією російської федерації на території нашої держави; організація освітньої діяльності здобувачів освіти в умовах поєднання різних форм організації освітнього процесу; посилення національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції, просвіти з питань особистої безпеки; психологічна допомога учасникам освітнього процесу.
Пріоритетними напрямками методичної роботи у 2023/2024 визначено забезпечення високого наукового та методичного рівня викладання; оволодіння системою моніторингу результативності своєї педагогічної діяльності кожним вчителем та планування подальшої роботи, направленої на підвищення професійної майстерності; вивчення та застосування нових навчальних планів, програм, підручників, посібників тощо; удосконалення форм роботи по запровадженню нетрадиційних форм і методів організації освітнього процесу, інноваційних технологій та педагогічного досвіду; заохочування та залучення вчителів до науково-дослідницької та експериментальної роботи; активізація роботи предметних методичних об’єднань та творчих груп вчителів з актуальних питань освітнього процесу; активізація роботи вчителів щодо розвитку природних здібностей школярів, творчої співпраці вчителя й учня та залучення до роботи в Малій академії наук; впровадженняу освітній процес особистісно – орієнтованих технологій; організація, інформаційно-методичне і нормативно-правове супроводження роботи з метою реалізації нормативно-законодавчих документів та програм з питань соціального захисту дітей; опанування та реалізація в освітньому процесі компетентнісного підходу, педагогіки партнерства та принципу дитиноцентризму; розвиток інклюзивної компетентності педагогів та позитивної мотивації до роботи з дітьми з особливими потребами; покращення роботи щодо залученню педагогів до участі у професійних конкурсах та мотивації педагогів до створення власних сайтів, блогів.
У гімназії працює - __22_педагогічних працівників. З них мають кваліфікаційні категорії:
«спеціаліст вищої категорії» - __10_
«спеціаліст першої категорії» - __4__
«спеціаліст другої категорії» - __1___
«спеціаліст» - __2__
Педагогічні звання :
«вчитель-методист» - ___1_
«старший вчитель» - ___4__
У рамках роботи над методичною темою у освітньому закладі організувати роботу методичних об’єднань:
учителів початкових класів (керівник Панченко Н.М.);
учителів природничо-математичних дисциплін (керівник Денисенко Б,В.);
учителів фізичної культури, художньо-естетичних дисциплін (керівник Ганус І.М..);
учителів-словесників та гуманітарних дисциплін (керівник Василенко О.А.);
вихователів ДП ( керівник Бородінчик Т.А.)
Методична робота побудована на взаємодії педагогів, які працюють в різних структурних підрозділах: інструктивно-методичних нарадах; семінарах-практикумах; теоретичних семінарах;майстер-класах; школі ІКТ; конференціях; інформаційно-тренувальних заняттях; творчих звітах; методичній кав’ярні; методичному креатив-кейсі; clas-study; веб-конференціях; методичних діалогах; тренінгах. Форми методичної роботи (колективні, групові, індивідуальні, традиційні та нетрадиційні) спрямовані на збагачення професійних інтересів педагогів, удосконалення їх знань, вироблення позицій із важливих педагогічних проблем сучасності, виявлення, узагальнення та впровадження кращого педагогічного досвіду.
Протягом 2024-2025 навчального року проведено інструктивна нараду: «НУШ у 5-6 класи: освітня та модельні програми, типи оцінювання, оформлення документації»; семінар-практикум: «Як вчителю та вихователю бути в ресурсі під час воєнного стану. Підтримка батьків та дітей»; конференція: «Можливості мережі для вчителів, які працюватимуть із 5-6 класами НУШ»; тренінг «Учитель та учень на дистанційному уроці»; психологічний практикум «Емоційна підтримкавучителів та професійне зростання»; семінар-практикум «Інформаційна компетентність: як не загубитися у світі перенасиченому інформацією»; семінар-практикум «Презентації в сервісі Canva: створюйте, редагуйте, діліться»; сase-study «Чек-лист підготовки вчителя НУШ у базовій школі». Вихователі ДП неодноразово були учасники семінарів-практикумів на рівні громади.
Професійна компетентність - це результат творчої професійної діяльності та інтегрований показник особистісно-діяльнісної сутності педагога. Професійне зростання, підвищення кваліфікації педагога - безперервний процес. І це не лише навчання на курсах підвищення кваліфікації. Процес підвищення кваліфікації педагога не обмежується якоюсь однією формою. Це також участь у тренінгах, конференціях, семінарах, вебінарах, курсах. Основними завданнями у підвищенні професійної компетентності педагогів нашого закладу визначено формування методичного середовища або професійна взаємодія з колегами, тобто участь у колективних та групових інноваційних формах методичної роботи; формування гнучкої системи безперервної освіти педагога; створення інформаційно-освітнього простору з рівноправним доступом всіх педагогів до інформаційно-освітніх ресурсів; готовність до інноваційної діяльності, пріоритет освітніх технологій. Процес підвищення кваліфікації педагога не обмежується якоюсь однією формою. Протягом поточного навчального року педагоги були активними учасниками тренінгів, конференцій, семінарів, вебінарів, курсів за напрямами: «Формування духовної безпеки особистості», «Сучасний урок: прийоми та інструменти», «Реалізація компетентнісного підходу в освіті», «Здійснення мовно-літературної освіти в умовах Державного стандарту базової середньої освіти», «Створення безпечного освітнього середовища та основи надання домедичної допомоги», «Використання інформаційно-комунікативних і цифрових технологій в освітньому процесі (базовий рівень)», «Організація процесу наскрізного виховання цінностей в умовах Нової української школи», «Використання інформаційно-комунікативних і цифрових технологій в освітньому процесі» (поглиблений рівень)», «Особливості оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти в умовах компетентнісної освіти», «Педагогічна діяльність педагогічних працівників у контексті інституційного аудиту», «Створення інклюзивного освітнього середовища та особливості інклюзивного навчання». Результатом курсової підготовки педагогів закладу стало підвищення комп’ютерної грамотності, розширення застосування інноваційних навчально-виховних методик, технологій, тренінгових видів навчальних занять, введення в практику роботи усіх категорій використання програмних комп’ютерних комплексів, засобів навчання. Розширилась мережа експериментальної роботи в управлінській, виховній, методичній діяльності на шкільному та районному рівнях.
Атестація педагогічних працівників - це ціла система заходів, спрямована на всебічне комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності, за якою визначаються відповідність педагогічного працівника займаній посаді, рівень його кваліфікації, присвоюється кваліфікаційна категорія, педагогічне звання. Метою атестації є стимулювання цілеспрямованого безперервного підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників, росту їх професійної майстерності, розвитку творчої ініціативи, підвищення престижу й авторитету, забезпечення ефективності навчально-виховного процесу. Основними принципами атестації є відкритість та колегіальність, гуманне та доброзичливе ставлення до педагогічного працівника, повнота, об’єктивність та системність оцінювання його педагогічної діяльності. В ході атестації оцінювалося уміння планувати педагогічну діяльність; коригувати освітній процес залежно від досягнення результатів; рівень науково-методичної діяльності; рівень викладання предмета; вміння реалізувати провідні ідеї щодо свого предмета; результати освітньої діяльності; володіння ІКТ, тощо.
У 2023-2024 навчальному році пройшли атестацію _3_ педагогічних працівників.
Відповідно до статті 51 Закону України «Про освіту» сертифікація педагогічних працівників (зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи). Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. Порядок проведення сертифікації педагогічних працівників установлює Положення про сертифікацію педагогічних працівників. Педагогічні працівники не брали участь у сертифікації .
Педагогічний колектив знаходиться у постійному творчому пошуку нових нестандартних форм роботи з обдарованою молоддю, які сприяють створенню сучасного іміджу щколи. Учителі є активними учасниками міжрегіональних онлайн науково-практичних конференцій, вебінарів з проблем обдарованості. З метою забезпечення системного підходу до супроводження цілорічної особистісно-орієнтованої підготовки здібних і обдарованих учнів у 2023 – 2024 навчальному році окреслено ряд заходів, які втілено у завданнях з реалізації річного плану у розділі «Робота з обдарованими дітьми», найважливішими з яких є: створення оптимальних умов для всебічного розвитку здібної та обдарованої дитини; профільна підготовка, оптимальна варіативна частина робочого навчального плану, науково-матеріальна база, цільова система позакласної роботи; співтворчість учителя й учня на науково-дослідницькій основі; інтенсифікація навчання, запровадження нових педагогічних та інформаційних технологій; постійний психологічний супровід розвитку креативності; індивідуальна робота з обдарованими та здібними учнями; стимул як засіб активізації розвитку обдарованості та співпраці з цією категорією учнів; ефективне управління процесом на моніторинговорейтинговій основі.
SWOT- аналіз методичної роботи
СИЛЬНІ СТОРОНИ S:
• Наявність досвідчених кваліфікованих педагогічних кадрів.
• Використання нових інноваційних педагогічних технологій.
• Можливості творчого розвитку.
•Демократичне керівництво
• Згуртованість працездатність колективу однодумців
• Схильність колективу до творчості
• Готовність до інноваційної діяльності
• Сучасне розвивальне середовище
• Творче моделювання освітнього процесу відповідно до вимог Державного стандарту початкової та середньої освіти педагогами-майстрами
СЛАБКІ СТОРОНИ
• Низька активність педагогів в розробці матеріалів для друку в періодичних виданнях.
• Матеріально-технічна база інформаційно-методичного центру закладу не відповідає сучасним вимогам.
Невмотивованість до участі в сертефікації.
МОЖЛИВОСТІ:
• Підвищення конкурентоспроможності педагогів.
• Розвиток інноваційних технологій викладання.
• Впровадження різних форма підвищення кваліфікації.
• Залучення до співпраці фахівців, спонсорів, волонтерів.
ЗАГРОЗИ:
• Недостатнє бюджетне фінансування.
ЗАВДАННЯ:
• Впровадження засад НУШ - 7 клас.
• Проведення системних методичних заходів, спрямованих на індивідуальне зростання професійної компетентності й особистості педагогів.
• Організація роботи з обдарованими дітьми
• Опанування та реалізація в освітньому процесі компетентнісного підходу, педагогіки партнерства та принципу дитиноцентризму.
• Розвиток інклюзивної компетентності педагогів та позитивної мотивації до роботи з дітьми з особливими потребами.
• Підвищення фахової компетентності вчителів щодо підготовки учнів до проходження зовнішнього незалежного оцінювання/НМТ.
• Покращення роботи по залученню педагогів до участі у професійних конкурсах та мотивації педагогів до створення власних сайтів, блогів.
• Створення, апробація та впровадження в практику нових технологій навчання та виховання, а також навчальних програм.
Як директор у роботі з працівниками дотримуються партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у школі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей. Захоплююсь і підтримую талановитими особистостями нашого закладу.
Схиляю голову перед випускники школи – безстрашними воїнами-захисниками рідної землі, які повернулись у стіни, де бігали хлопчаками на перервах, слухали уроки, грали футбол на шкільному спортмайданчику… Повернулись безсмертними образами на світлинах, що дивляться на свою рідну школу із меморіальних дошок. Їхні історії, як спалахи зірок, житимуть не лише у родинах, у серцях посивілих і згорьованих матерів і батьків, а й у юних душах учнів школи, котрі знають про їхні подвиги, а тепер щодня будуть бачити їхні очі, фрагменти життєвого шляху, нагороди. І знатимуть: вони загинули, щоб жила Україна. Скорботна хвилина мовчання…Стукіт сердець… Запалені вогники поминальних лампадок і живі квіти… Пам’ять, яка житиме вічно…